Pinokio (Adventures of Pinocchio, The)
poster Reżyseria: Steve Barron
Kraj: Czechy, Francja, Niemcy, USA, Wielka Brytania
Gatunek: Familijny, Musical, Baśń
Rok: 1996
Opis: Dawno, dawno temu żył sobie samotny lalkarz Geppetto (Martin Landau). Człekopodobne figurki, które wycinał z drzewa, zastępowały mu rodzinę. Geppetto miał swoją ukochaną dziewczynę, Leonę (Genevieve Bujold). Pewnego dnia, kiedy byli jeszcze młodzi, oboje wyryli serce oraz swoje imiona w korze starej sosny rosnącej w Hidden Valley, ale Geppetto nie zdobył się na to, by wyznać Leonie miłość, skutkiem czego poślubiła ona jego brata. Po latach ten właśnie fragment starego sosnowego pnia znalazł się w taczce Geppetta, gdy zbierał on w Hidden Valley drewno na swoje marionetki. Lalkarz wyrzeźbił z niego wspaniałą figurkę chłopca. Ochrzcił ją Pinokio. Ku jego zaskoczeniu, figurka ożyła - zaczęła mówić (głos w oryginalnej wersji dźwiękowej: Jonathan Taylor Thomas, w polskiej: Piotr Uszyński) i chodzić. Tak "utalentowany" pajacyk nie mógł umknąć uwadze Lorenziniego (Udo Kier), cynicznego showmana i właściciela lunaparku Terra Magica. Lorenzini, któremu asystują dwie inne obłudne postaci - kotka i lis w ludzkich wcieleniach: Felinet (Bebe Neuwirth) i Volpe (Rob Schneider) - wietrzy w Pinokiu żyłę złota. Chce go odkupić od Geppetta, ale lalkarz odmawia, uważa bowiem Pinokia za własnego syna.

Drewniany pajacyk zapragnął tymczasem stać się prawdziwym człowiekiem i mieć te same przeżycia, przygody i doświadczenia, które są udziałem innych chłopców. Dlatego wraz ze swoim pierwszym prawdziwym przyjacielem, Lampwickiem (Corey Carrier), zaczął chodzić do szkoły, ale gdy kłamliwie odpowiedział na pytania nauczyciela, spostrzegł z przerażeniem, że jego nos bardzo się wydłużył. Tym nosem Pinokio niechcący zdemolował klasę szkolną, za co został wydalony ze szkoły. Wyrządził również szkody w piekarni, w której zaspakajał swój apetyt na ciastka z kremem. Musiał uciekać przed piekarzem (Marcello Magni), jego rozzłoszczoną żoną (Dawn French) i policją.

Tej nocy odwiedził Pinokia rezolutny i wesoły świerszcz Pepe (postać animowana komputerowo; głos w oryginalnej wersji dźwiękowej: David Doyle, w polskiej: Tadeusz Borowski). Pepe nazywa siebie sumieniem Pinokia, usiłuje wpoić mu różnice między dobrem a złem. Niestety, ta lekcja przyszła zbyt późno. Za incydent w piekarni Pinokio został zamknięty w areszcie, do którego trafił również Geppetto jako sprawca całego nieszczęścia. Lalkarza nie było stać na pokrycie szkód wyrządzonych przez pajacyka. Wtedy zjawił się Lorenzini i zaproponował, że zapłaci grzywnę, a Geppetto odda mu w zamian Pinokia. Lalkarz nie miał wyboru...

Pinokio stał się gwiazdą lalkowego teatru Lorenziniego. Początkowo był wniebowzięty, ale z czasem zorientował się, że Lorenzini w co się zowie ognistym finale swego wielkiego operowego spektaklu zamierza spalić wszystkie kukiełki Geppetta. Wyratował je z płomieni, które strawiły teatr, a sam skrył się w lesie. Lorenzini rozkazał swoim wspólnikom, Felinet i Volpe'mu, wyśledzić pajacyka. Udało im się tego dokonać, co więcej - przekonali Pinokia, żeby zakopał pieniądze zarobione w teatrze, by kiedyś mogło wyrosnąć z nich złoto. Gdy po pewnym czasie chłopiec obudził się ze snu, spostrzegł, że nie ma śladu ani po wspólnikach Lorenziniego, ani po pieniądzach. Okradziony i zdradzony, udał się w towarzystwie Lampwicka i innych szkolnych kolegów do niezwykłego lunaparku Terra Magica. Tutaj Lorenzini zmieniał niegrzecznych chłopców w osły, które następnie sprzedawał z zyskiem dla siebie. Po przybyciu Pinokia i jego kompanów sam zmienił się w wieloryba. Bestia połknęła Geppetta, który przybył łodzią, chcąc odnaleźć swego pajacyka. Pinokio pospieszył swemu "ojcu" na ratunek. W brzuchu bestii obaj stoczyli z nią zażarty bój. Pajacyk rozmyślnie posłużył się w tej walce kłamstwem, mówiąc, że nienawidzi lalkarza, że nigdy nie chciał być jego "synem". Nos Pinokia znów się wydłużył, aż w końcu przebił ciało wieloryba. Zwycięski drewniany pajacyk zamienił się w prawdziwego chłopca, Geppetto znów połączył się z ukochaną Leoną.


Aktorzy: Martin Landau jako Gepetto
Jonathan Taylor Thomas jako Pinokio (głos)
Genevičve Bujold jako Leona
Udo Kier jako Lorenzini
Bebe Neuwirth jako Felinet
John Sessions jako profesor
Griff Rhys Jones jako Tino
Richard Claxton jako Saleo
Corey Carrier jako szkolny kolega
Rob Schneider jako Volpe
Dawn French jako żona piekarza
Piotr Uszyński jako Pinokio
Ewa Serwa jako Felinet
Marcello Magni jako piekarz
Wiesław Michnikowski jako Geppetto
Paweł Galia jako Volpe
Jacek Wolszczak jako Lampwick
Peter Locke jako (głos)
Jolanta Wołejko jako Leona
Kevin Dorsey jako Chłopiec
Jean-Claude Dreyfus
Jacek Borkowski jako Lorenzini
Tomasz Marzecki jako Piekarz
Tadeusz Borowski jako Świerszcz Pepe
Halina Bednarz jako Żona Piekarza
Strona WWW: http://www.filmweb.pl/Pinokio,1996,o+filmie,Film,id=95820
Język:
Napisy:
Czas trwania: 0
Format dżwięku: